Saavuta-seminaari on kasvanut vuodesta 2016 lähtien Suomen merkittävimmäksi digitaalisten palvelujen saavutettavuuteen keskittyväksi tapahtumaksi – ja mahdollisesti suurimmaksi laatuaan koko Pohjoismaissa.
Seminaarin idea sai alkunsa Ari-Pekka Saarelan ja Kimmo Sääskilahden visiosta luoda tapahtuma, joka keskittyy digitaalisten palvelujen esteettömyyteen – aiheeseen, jolle ei tuolloin ollut omaa foorumia. Molemmat työskentelivät tuolloin Näkövammaisten liiton omistamassa Annanpura Oy:ssä, ja keskustelu käytiin tuolloin vielä esteettömyyden käsittein.
Ensimmäisenä ideaa esiteltiin Näkövammaisten liiton Virpi Jylhälle, Kehitysvammaliiton Sami Ällille ja Invalidiliiton Ari Kurpalle, jotka innostuivat heti. Vuonna 2017 mukaan liittyi Ikäteknologiakeskus ja seuraavana vuonna Celia. Seminaarin järjestämisessä ovat vuosien varrella olleet mukana saavutettavuuspalveluja tarjoavat yritykset: Annanpura (2016–2019), Siteimprove (2020–2021), Eficode (2022) ja vuodesta 2023 alkaen Q-Factoryn eQual-tiimi. Tapahtuma on korona-vuosia lukuunottamatta järjestetty Näkövammaisten liiton Iiris-keskuksessa ja 10-vuotis-seminaari Microsoftin tiloissa Keilaniemessä.
Kehityskaari vuosien varrella
Alkuvuodet (2016–2017)
Seminaari syntyi tarpeesta nostaa saavutettavuus esiin digipalvelujen kehityksessä. Tapahtuma oli aluksi pienimuotoinen ja keskittyi erityisesti saavutettavuuslainsäädäntöön ja teknisiin ratkaisuihin.
Kasvu ja monipuolistuminen (2018–2021)
Ohjelma laajeni kattamaan myös käytettävyyden, selkokielen, viestinnän ja organisaatiokulttuurin näkökulmia. Osallistujamäärät kasvoivat, ja seminaari alkoi houkutella laajempaa yleisöä julkiselta sektorilta, yrityksistä ja järjestöistä.
Hybridimuoto ja saavutettavuuskulttuuri (2022–2024)
Tapahtuma siirtyi hybridimuotoon, mikä lisäsi saavutettavuutta ja suosiota. Vuonna 2023 seminaarin teemoina olivat saavutettavuuskulttuuri ja ihmiskeskeinen digitalisaatio, ja esityksissä korostettiin motivaation ja tarinallisuuden merkitystä. Vuonna 2024 keskiössä oli proaktiivinen saavutettavuustyö sekä tekoälyn mahdollisuudet ja haasteet.
Juhlavuosi 2025 – 10. Saavuta-seminaari
Vuonna 2025 seminaari juhlii 10-vuotista taivaltaan teemalla ”Systemaattinen saavutettavuustyö”, korostaen saavutettavuuden integroimista palvelujen koko elinkaareen. Tekoälyn rooli suunnittelussa ja sisällöntuotannossa on keskeinen osa ohjelmaa.
Mistä kehitys kertoo?
🟠 Saavuta-seminaari on siirtynyt yksittäisistä ratkaisuista kokonaisvaltaiseen saavutettavuusajatteluun.
🟠 Tapahtuma toimii asiantuntijoiden kohtaamispaikkana ja osaamisen jakamisen foorumina.
🟠 Seminaarin kasvu heijastaa saavutettavuuden nousua strategiseksi teemaksi organisaatioissa.
Vuoden 2025 juhlaseminaarin puhujavieraiden joukossa ovat muun muassa:
🟠 Teemu Vidgrén, Microsoft Oy: “Teknologia kuuluu kaikille”
🟠 Tarja Halonen, Presidentti: “Digitalisaatio tarvitsee ihmisyyttä rinnalleen”
🟠 Kristiina Kujala, johtaja, KTM: “Saavutettavuus johdon agendalle – nyt!”
Tutustu tapahtumaan ja myös monipuolisiin saavutettavuuden palveluihimme
Blogin kirjoittaja Ari-Pekka Saarela toimii Q-Factoryn kehitysjohtajana ja eQual-tiimin vetäjänä.
ari-pekka.saarela@q-factory.fi / +358 45 260 3011



